Co robić, gdy zwijacz rolety zewnętrznej ulegnie awarii?
Jeśli roleta zewnętrzna odmawia posłuszeństwa i nie chce się zwinąć, to mamy dwa wyjścia – możemy wezwać specjalistę lub samodzielnie spróbować usunąć awarię, zwłaszcza jeśli jest to drobna usterka. Aby jednak to stwierdzić, trzeba zlokalizować problem i zdiagnozować jego przyczynę. W tym celu należy rozłożyć skrzynkę zwijacza i zajrzeć do środka.
Przyczyną awarii zwijacza może być przetarcie sznurka lub linki bądź dostanie się do mechanizmu jakiegoś drobnego elementu, który go blokuje. Drobne naprawy takie jak wymiana taśmy lub innych elementów eksploatacyjnych można przeprowadzić samemu. Warto postępować zgodnie z instrukcją producenta, ponieważ różny może być sposób nawijania taśmy – w zależności od modelu i rolety oraz zastosowanych mechanizmów. Gdy nie uda się naprawić zwijacza, to konieczna jest wymiana całego mechanizmu i najrozsądniej jest zamówić go u producenta. Może się także okazać, że któryś z elementów uległ zniekształceniu i konieczna będzie jego wymiana. Serwis żaluzji w Poznaniu dysponuje oryginalnymi częściami zamiennymi, a po przeprowadzonej naprawie użytkownik nie traci gwarancji producenta.
Jak otworzyć kasetę rolety?
Aby otworzyć skrzynkę zwijacza, trzeba dostać się do klapy rewizyjnej. Na rynku dostępne są rolety natynkowe i podtynkowe. Klapa rewizyjna w rolecie natynkowej znajduje się na froncie całej rolety i można ją otworzyć za pomocą zwykłego śrubokrętu. Niektórzy producenci umieszczają klapy także z tyłu rolety, co oznacza konieczność demontażu całej osłony. Jeśli na klapie są nity, to zwykła śrubokręt nie wystarczy i trzeba będzie sięgnąć po wiertarkę. W przypadku rolet podtynkowych klapy rewizyjne zwykle znajdują się w dolnej części skrzyni, w której chowa się pancerz – jest to jedyna część systemu nieukryta pod elewacją.