Roleta zewnętrzna jako zabezpieczenie antywłamaniowe
Rolety zewnętrzne zapewniają nie tylko chłód w upalne dni i odpowiednie zacienienie pomieszczeń, ale także mogą być wykorzystywane jako zabezpieczenie domu przed włamaniem. Można je zainstalować nie tylko w domu jednorodzinnym, ale także w mieszkaniu w bloku. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane osobom, które mieszkają na parterze i chcą ochronić swoje mieszkanie nie tylko przed słońcem i hałasem, ale także przed potencjalnym zagrożeniem ze strony osób trzecich. Wymaga to jednak uzyskania zgody zarządcy budynku, gdyż wymaga ingerencji w jego zewnętrzny wygląd. W tym artykule przybliżymy zalety rolet i przyjrzymy się ich rodzajom.
Natynkowe, nadstawne, a może nadprożowe?
Wyróżniamy kilka rodzajów rolet zewnętrznych. Różnią się one przede wszystkim sposobem montażu. Są to rolety:
- natynkowe,
- nadstawne,
- podtynkowe,
- nadprożowe.
Rolety natynkowe są zdecydowanie najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Mogą być zamontowane zarówno na elewacji budynku, jak i we wnęce drzwiowej czy okiennej. Skrzynki tych rolet dostępne są w wielu kształtach i kolorach, co sprawia, że łatwo dopasować je do wyglądu elewacji i tym samym zadbać o estetykę instalacji.
Rolety nadstawne, inaczej naokienne, mogą być stosowane w mieszkaniach, o ile odpowiednio wcześnie zadecydujemy o ich montażu i uzyskamy zgodę developera. Ich instalacja wymaga nieobsadzonego okna, więc w niektórych przypadkach może być problematyczna. Jest to natomiast dość proste rozwiązanie w przypadku domów jednorodzinnych, które pozwala również ograniczyć koszty instalacji. Dzięki temu, że są montowane bezpośrednio do ramy okiennej, tworzą z nim spójną i estetyczną całość.
Jeśli zdecydujemy się na montaż rolety podtynkowej musimy pamiętać, aby zrobić to przed wykończeniem ścian zewnętrznych, gdyż w trakcie ich instalacji niezbędne jest skucie wierzchniej warstwy elewacji. Mają one jednak swoje zalety – mechanizm w całości ukryty jest w elewacji, dzięki czemu staje się niewidoczny po podniesieniu rolety.
Montaż rolety nadprożowej wymaga decyzji o jej instalacji już na etapie projektu budynku, gdyż jej skrzynka umieszczona jest w nadprożu okna. Jest to rozwiązanie estetyczne, gdyż wszystkie elementy rolety ukryte są w elewacji.
Warto pamiętać, że aby roleta zewnętrzna w pełni chroniła przed włamaniem, niezbędne jest zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń, takich jak zamki i zapadki oraz wykonanie rolety z grubszych i trwalszych materiałów. Dzięki temu roleta będzie zabezpieczała mieszkanie i nie będzie możliwości podniesienia jej od zewnątrz.